יום המלבק הבינלאומי – לא לארגנטינאים בלבד

יין המלבק הוא אחד היינות המוכרים והאהובים ביותר בעולם כולו. ב-17/4 נחגג יום המלבק הבינלאומי, ששורשיו המעניינים נטועים עוד במאה ה-19. אנחנו בפאנקו מאמינים שיין טוב צריך להגיע גם עם סיפור טוב – אז נספר לכם את הסיפור של היין המיוחד הזה ושל יום חגו.

קצת על יין המלבק, ועל מה שמייחד אותו ומיוחד בו

יין המלבק, שמזוהה ברחבי העולם כולו עם ארגנטינה ועם התרבות הארגנטינאית, לא נולד במדינה הדרום אמריקאית. כמו הרבה יינות טובים אחרים, מקורו בצרפת. בדרום צרפת, באזור בורדו ולאחר מכן באזור קאהור, הכליאו לראשונה בין שני זני ענבים – הגאייאק והמונפלייה. זן הענבים שקרוי מלבק הוא זן בעל קליפה עבה, והטעם שלו מתוק ועמוק ומזכיר שזיף. היין שמפיקים ממנו הוא יין עם טעם עמוק ולא מאוד יבש, ארומות של פרחים ופירות, ועם מרקם רך ונעים שמחליק בגרון בקלות. אחרי שהכרנו את היין הזה טוב יותר, הגיע הזמן לדבר קצת על יום המלבק הבינלאומי.

 

אז מאיפה הגיע יום המלבק הבינלאומי? קצת היסטוריה

יום המלבק הבינלאומי נקבע ב-17/4, וההיסטוריה של היום הזה גם מספרת לנו איך הפך המלבק ליין שמזוהה כל כך עם ארגנטינה דווקא. ב-17/4, בשנת 1853, נשיא ארגנטינה דאז, דומינגו פאוסטינו סרמיינטו, החליט שהגיע הזמן לקדם את תעשיית היין הארגנטינאית. סרמיינטו הזמין לארגנטינה את מישל איימי פוג'ה, מומחה לבוטניקה של זני יין, מדרום צרפת. פוג'ה הביא איתו את זן המלבק לארגנטינה, ובחלוף מספר שנים הזן הזה, שמשגשג במזג אוויר חם ורגיש מאוד לקור, הפך לדומיננטי והפופולרי ביותר בארגנטינה. עם השנים, יינות מלבק הפכו ליינות המזוהים ברחבי העולם כמעט באופן בלעדי עם ארגנטינה, והדבר קרה גם בשל מגפת פילוקסרה וגל קור שהשמידו חלק גדול מגידולי המלבק בצרפת. כיום, יום המלבק הבינלאומי נחגג לא רק בארגנטינה אלא בעולם כולו, ואוהבי היין מציינים אותו עם כוס (או בקבוק) של מלבק. בארגנטינה עצמה מציינים אותו עם אירועים רבים ואפילו פסטיבלים באזור מנדוזה, המזוהה ביותר עם היין.

 

יין מלבק טוב חוגגים עם בשר טוב

גם בגלל הטעם העמוק והעשיר של יין המלבק, וגם בגלל שהוא מזוהה מאוד עם המטבח הארגנטינאי והדרום אמריקאי, האוכל שנהוג לשלב עם מלבק במרבית המקרים הוא בשר אדום. הטעם העשיר של הבשר האדום מחמיא למלבק הפירותי, וגם ביום המלבק הבינלאומי עצמו רבים מהחוגגים משלבים בשר בחגיגותיהם. השילוב של המלבק עם בשרים ועם טעם הגריל פותח לנו הזדמנות, שכן גם מי מאיתנו שלא יחגוג את יום המלבק הבינלאומי, בוודאי יחגוג את יום העצמאות שלנו. ביום העצמאות הזה, תוכלו לשלב ל"על האש" שלכם את היין המושלם – מלבק איכותי, טעים ואלכוהולי במיוחד.

 

בפאנקו תמצאו מבחר רחב של יינות מלבק ברמה הגבוהה ביותר

פאנקו היא חנות אינטרנטית מובילה בתחום האלכוהול, וכמו בכל סוג אחר של משקה, גם ביינות מלבק אנחנו מציעים מבחר רחב ברמה הגבוהה ביותר. אם אתם מחפשים יין ישראלי טוב במחיר שווה לכל כיס, תוכלו ליהנות מיינות מלבק של יקבי טפרברג, רמת נגב וירושלים. גם בגזרה הבינלאומית אנחנו מציעים יינות של סנטה אנה, טרפיצ'ה וסנטה חוליה בטווח מחירים נמוך יחסית. מי שרוצה להשקיע ביינות מסדרה אקסקלוסיבית יותר, ימצא יינות מדהימים של יקבים כמו כרמל, לוריא, פסגות, ובגזרה הבינלאומית גם יינות העילית המפורסמים של סנטה אנה, דה מסקוטה וסנטה חוליה אל בורו. אצלנו בפאנקו תוכלו למצוא בדיוק את היין שחיפשתם.

אנחנו מזמינים אתכם לחגוג את חגו של יין המלבק יחד איתנו, עם חגיגה של יינות באיכות הגבוהה ביותר ומהיקבים היוקרתיים בארץ ובעולם.