ריוחה המנחמת

 
 

 

לכולנו יש אזורי נוחות כשזה מגיע ליין - מקומות או ענבים שאנו מגיעים אליהם באופן אינסטינקטיבי - ועבור רבים, האזור הזה הוא ריוחה. מכונה לפעמים התשובה של ספרד לבורדו, ריוחה מייצרת גם יינות אדומים וגם לבנים, אבל כמו בורדו, זה האדום ששולט

 

ריוחה היא כיום אזור היין המפורסם ביותר בספרד, אחד השמות הראשונים שיעלו בראשו של כל חובב יין. למה? ובכן, יינות ריוחה מציעים תמורה מצוינת לכסף, איכות עקבית ונחמה מובטחת. 

 

ריוחה על קצה המזלג...

השם ריוחה מגיע Rio Oja (נהר Oja) שנשפך ל-Ebro, הנהר הראשי הזורם ממערב למזרח האזור.

יין ריוחה מיוצר רק בגבולות האזור בעל אותו השם המפורסם בצפון ספרד, כלומר יין שמיוצר מחוץ לאזור זה אינו יכול להיקרא בשם ריוחה. קיימות תקנות מחמירות על מנת להגדיר לא רק את המקום שבו מיוצרים יינות ריוחה, אלא גם מה הם זני הענבים, היבול לגפן, שיטות גידול גפנים, ושיטות ייצור יין.

 

גאוגרפיה

אזור ייצור היין מחולק ל-3 תתי-אזורים: ריוחה אלטה, ריוחה אלאבסה וריוחה אוריינטל (שם זה שונה לאחרונה מהשם ריוחה באחה). ריוחה אלאבסה ממוקמת צפונית לנהר אברו וחופף לחלק של ריוחה השייך לחבל הבאסקים הספרדי. ריוחה באחה ממוקמת דרומית מזרחית ללוגרונו, בעוד שריוחה אלטה ממוקמת בשטח שנמצא בין לוגרוניו להארו, מדרום לנהר האברו.

 

ענבים

טמפרניו הוא הענב הנפוץ ביותר בריוחה (סביב 75%), אך הוא יהיה כמעט בכל המקרים כחלק מבלנד עם זני ענבים נוספים, נדיר למצוא טמפרניו טהור של 100%.

לרוב Garnacha נכללת בדרך כלל בבלנד כדי להוסיף קצת אופי פירותי וגםMazuelo  הידוע גם בשם Cariñena) ו-Graciano עשויים להיכלל גם כן.

שמענו לפעמים אוהבי יין אומרים: "העניין לגבי יינות ספרדיים הוא שהכל קשור בטמפרניו". זה רחוק מאוד מהאמת, בדיוק כמו שלא כל יין מצרפת הוא קברנה, אבל מכיוון שהרבה טמפרניו נטוע בריוחה וריוחה היא האזור המפורסם ביותר בספרד, המיתוס נוצר. אפרופו מיתוסים: תאמינו או לא, גם לא כל האנשים מספרד ישנים סייסטה! 

 

דירוג

גנריקו /חובן-יינות גנריים או צעירים של אזור היין ריוחה 

לרוב מדובר ביינות צעירים טריים ופירותיים שגילם אינו עולה על שנתיים.  ריוחה כוללת גם את סוגי היינות שאינם עומדים במפרטי היישון המסורתיים שנקבעו על ידי מועצת Rioja DOC אך זה כלל לא אומר שלא מדובר ביינות טובים, אפילו טובים מאוד.

 

קריאנזה

יינות קריאנזה התיישנו לפחות שנה אחת בחביות עץ אלון ועוד שנה בבקבוק לפני יציאתם לשוק. עבור היינות הלבנים, זמן היישון בחביות עץ אלון פוחת למינימום שישה חודשים. 

 

רזרבה

יינות רזרבה התיישנו לפחות שנה בחביות עץ אלון ושנתיים בבקבוק. עבור לבנים ורוזה, זמן היישון פוחת לשנתיים עם לפחות שישה חודשים בחביות. הענבים המשמשים לייצור יינות אלו נבחרים בקפידה בכל בציר.

 

גראן רזרבה 

יינות גראן רזרבה עברו תהליך יישון של חמש שנים לפחות, לאחר ששהו לפחות שנתיים בחביות עץ אלון ושלוש שנים בבקבוק. עבור יינות לבנים גראן רזרבה, המינימום הוא ארבע שנים עם לפחות שישה חודשים בחבית.

 

אין אזור (מחוץ לשמפניין אולי) שבו מאוחסנים יינות בכמות כזו כמו ריוחה, זאת כמובן בגלל חוקי היישון של האיזור. יצרנים רבים הולכים מעל ומעבר לדרישות המינימום הללו ומחזיקים את היין במשך חמש, עשר או אפילו עשרים שנה לפני שהם משחררים אותם לעולם.

כתוצאה מכך, רוב היצרנים יכלו להפסיק את הייצור היום, אך בכל זאת לשמור בקלות על כל הלקוחות שלהם במשך שלוש עד ארבע שנים. ישנם כמה יקבים בעלי אופי מסורתי שבהם ההיצע מגיע לרמה של שמונה עד עשר שנים.

 

בואו נסכם:

אזור ריוחה נמצא במרכז ספרד וכולל שלושה תת-אזורים.

טמפרניו, ענב יין אדום שמקורו בספרד, הוא הענב הדומיננטי בריוחה.

יינות ריוחה מחולקים לארבע רמות סיווג:

  • Genérico
  • Crianza
  • Reserva
  • Gran Reserva

יינות ריוחה יכולים להיות בעלי גוף בינוני עד מלא, עם טאנינים גבוהים וטעמים עשירים של פירות יער , שזיפים, טבק ועשבי תיבול.

 

ריוחה זה לא רק אדום! אם תשאלו יצרנים מקומיים הם יעידו שלפני מעל 100 שנה הייצור של יין אדום ולבן עמד על כ-50% אדום 50% לבן, אבל עם הביקוש בא התיאבון. הרבה כרמים שהיו מיועדים ליין לבן הוחלפו בגפנים ליין אדום בגלל הביקוש הבלתי נדלה ליינות ריוחה אדומים ברחבי העולם, אולם בשנים האחרונות עם העלייה בביקוש ליינות לבנים ובעיקר רוזה, וגם ריוחה נענית לקריאה. זני הענבים הלבנים בריוחה בעיקר Viura, Malvasía ו- Garnacha Blanca.

 

 אז פעם הבאה שאתם קונים יינות מריוחה, או שותים בקבוק, תזכרו: 

"התווית" זה לא כל הסיפור. 

אדום הוא אמנם הצבע הדומיננטי אבל לא בהכרח השולט. 

יינות מריוחה זה ארוחה שמורכבת, מתפתחת ומתמשכת... כזאת שזוכרים לאורך שנים, ותמורה מטורפת לכסף שלכם. 

והכי חשוב: אנחנו בעד סייסטה!

מוצרים נלווים
אזהרה: צריכה מופרזת של אלכוהול מסכנת חיים ומזיקה לבריאות