פאנקו

8 עובדות שאתם חייבים לדעת על אוקטוברפסט

אז הבנו שהאוקטוברפסט לא מתקיים באפריל, אבל מה בעצם המשמעות שלו? ומה עושים שם חוץ מללגום בירות בכמויות אסטרונומיות? הנה כמה דברים מעניינים שאולי לא ידעתם על אחד הפסטיבלים המפורסמים בעולם.

אוקטוברפסט נושא בתואר היריד הגדול בעולם וכן פסטיבל האוכל הגדול בעולם. מבקרים בו קרוב ל-7 מיליון איש הלוגמים למעלה מ- 6 מיליון ליטר בירה. מחיר כוס בירה היא 10 אירו בממוצע.


2. הפסטיבל נערך מדי שנה בעיר מינכן בבוואריה שבגרמניה מאמצע ספטמבר עד יום א' הראשון של אוקטובר ונמשך בדרך כלל 16 ימים. הפסטיבל נערך באתר הנקרא תרזיינוויזֶה (Theresienwiese, "שדה תרזה") ובקיצור: "ד'וויזן" (d’ Wiesn). האוקטוברפסט הראשון נערך ב-12 באוקטובר 1810 כדי לחגוג את נישואי נסיך הכתר של בוואריה (לימים המלך לודוויג הראשון) והנסיכה תרזה מסקסוניה-הילדבורגהאוזן. השטח בו נערכה מסיבת הנישואין "שדה תרזה" (Theresienwiese) נקרא על שמה של הנסיכה.


3. רק 6 מבשלות מורשות לייצר ולהגיש את בירת האוקטוברפסט בפסטיבל והן אותן 6 מבשלות שבישלו את הבירה בפסטיבל הראשון ב-1810. להלן בנות המזל: אוגוסטינר, האקר-פשור, לוונבראו, פאולנר, שפאטן והופבראו.


4. הפסטיבל בוטל 24 פעמים מאז 1810 בשל סיבות שונות שכללו שלל מלחמות, מגיפות כולירה ואינפלציה. מאז 1949 הפסטיבל מתקיים כהלכתו.


5. הבירה מוגשת בפסטיבל בכוסות זכוכית בגודל 1 ליטר בלבד ומשקל כוס מלאה הוא 2.4 ק"ג. המלצריות המגישות את הבירה אוחזות בין 6 ל-10 כוסות כאלה בכל סיבוב. מסתבר שבירה טובה גם לנפש וגם לחיזוק הגוף.


6. הפסטיבל מאכלס חצי מיליון מבקרים בממוצע מדי יום כשכל מבקר לוגם בממוצע 2.5 ליטר בירה ליום. במשך השבועיים בו הוא נמשך, נלגמת בו כמות בירה השווה לתצרוכת הבירה החודשית של ישראל, על 8 מיליון תושביה.


7. באוקטוברפסט פועלים 14 אוהלים המאכלסים בין 2,000 ל-11,000 מקומות ישיבה בשטחם, למקרה שפקפקתם בנתונים מהסעיף הקודם. באוהלים תוכלו למצוא שפע מאכלים בווארים מסורתיים כגון עוף צלוי, דגים, זנב שור, נקניקיות ושפצלה גבינה, הופעות של מוזיקה בווארית מסורתית ומוזיקה מודרנית, תחרויות חץ וקשת ואפילו, לא עלינו, יין.


8. הפסטיבל נפתח בהכרזה של ראש עיריית מינכן המחזיק בידו כוס בירה ואומר: "O'zapft is!" - "הבירה נמזגה מחבית" (בשפה הבווארית). עד לרגע זה אסור ללגום או למכור בירה בפסטיבל.

 מתכוני קוקטיילים באתר פאנקו
חבילות אלכוהול לאירועים באתר פאנקו